LIVE 1
LIVE z zawodów
Transmisja live z ostatnich naszych zawodów - więcej - 

Spójrzmy w przeszłość – kilka słów o historii gry w darta

Czy wiecie, że dart liczy sobie kilkaset lat? Cała historia rozpoczyna się w momencie, gdy dawni wojownicy, w przerwach między bitwami, zaczynali odczuwać znużenie i brak rozrywki. To właśnie wówczas pojawiły się pierwsze elementy, które nawiązują do współczesnej gry w lotki., a wszystko rozpoczęło się od rzutów włóczniami w dna drewnianych beczek. Porównując to z obecnymi lotkami i tarczami, łatwo zauważyć, że ewolucja gry przeszła naprawdę długą drogę. Oczywiście, grę dowolnie modyfikowano i dostosowywano do aktualnych potrzeb. Lotki były zastępowane przez włócznie lub strzały łuczników, tarczę stanowiły wspomniane, drewniane beczki, a nawet pnie drzew, których przekrój i słoje stanowiły pierwsze elementy wprowadzania pewnego rodzaju punktacji – im bliżej środka, tym lepiej. Istnieją nawet podania, że w 1530 roku, Anne Boleyn wręczyła Henrykowi VIII zestaw bogato zdobionych lotek. Jednakże, bez względu na wykorzystywany sprzęt, gra w lotki zyskiwała coraz większą ilość miłośników chcących sprawdzić swoją celność.

Kto jednak odpowiada za spopularyzowanie gry w darta? Czy ktoś się zdziwi, jeżeli okaże się, że rzucanie lotkami do tarczy rozpoczęli brytyjscy żołnierze podczas wieczorów spędzanych w pubach? Raczej nie, gdyż nawet obecnie, właśnie Anglicy dominują w tym sporcie.  Jeżeli jednak uważacie, że już wówczas pojawiły się profesjonalne tarcze, techniki rzucania, czy punktacja, to niestety, tak wcale nie było! Nadal jako tarcze wykorzystywano denka od beczek, jednakże, używano tylko denek od beczek po winie, gdyż w większości przypadków miały one te same wymiary. Rozpoczęły się również ustalenia zasad punktacji i numeracji tarczy. A jak wyglądała kwestia linii rzutu i jej odległości od tarczy? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że do jej odmierzenia wykorzystywano skrzynki Hockey&Sons, w które było pakowane… piwo. Jak wyznaczano odległość? Ustawiając dwie skrzynie, których całkowita długość wynosiła 8 stóp, a ta zasada utrzymywała się przez naprawdę długi czas, a nawet do dzisiaj linię rzutu określa się nazwą „oche”.

Ciekawostka – chociaż ogromny wkład w rozwój darta mają Anglicy, to za stworzenie skrzydełek do lotek z zagiętego papieru odpowiadają Amerykanie. Opatentowali ten pomysł w 1898 roku.

Pierwsze mistrzostwa w darta zostały ogłoszone przez brytyjską gazetę „The News of the World” w  1927 roku. I chociaż początkowo odbywały się one tylko na terenie Londynu, to popularność gry sprawiła, że po I Wojnie Światowej, było to jedno z największych wydarzeń w świecie sportu. W 1954 roku powstała nawet „The National Darts Association of the Great Britian” odpowiedzialna za ustalenie reguł i popularyzację gry w rzutki.  Jednakże zmiany trwały nadal i ówczesna gra, chociaż przypominała współczesną grę w darta, była nadal niejednolita. Dopiero w 1976 roku powołano The World Darts Federation (WDF), do której należy obecnie aż 51 narodowych organizacji darta z sześciu kontynentów!

Zasady to podstawa!

Gra w darta przeszła ogromną przemianę – od zabawy powstałej z nudów, do prestiżowych, międzynarodowych zawodów.  Jednakże aby metamorfoza się dokonała niezbędne są jasno określone zasady gry. Jeżeli chcesz rozpocząć tę fascynującą przygodę i świetną grę, warto wiedzieć, że tarcza powinna być zawieszona na wysokości 1,73 m, a odległość od tarczy nie może być mniejsza niż 2,37 m. Są nawet wytyczne określające szerokość linii rzutu! Linia rzutów (ang. Oche) musi być szeroka na przynajmniej 3,8 cm, wysoka na nie więcej niż 5 cm oraz długa na przynajmniej 61 cm. Linia musi znajdować się w odległości 2,37 m od płaszczyzny tarczy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • każda kolejka składa się z trzech rzutów
  • tylko lotki, które wbiły się w tarczę mogą zostać zaliczone do punktacji
  • jeżeli rzucisz więcej, niż potrzebujesz do zakończenia gry, wówczas wracasz do stanu punktacji z ostatniej kolejki
  • środek, czyli bull`s eye jest liczone jako 25 punktów ale jego wewnętrzne pole to aż 50 punktów
  • wąskie pole wokół tarczy oznacza punktację podwójną, natomiast trafienie w wewnętrzny, wąski pierścień sprawi, że punktacja będzie aż potrójna

Foto zawody

Klasyczne 501 d.o.

Najczęściej spotykaną wersją gry jest klasyczne 501 d.o. (double out – czyli zakończenie gry trafieniem w pole o podwójnej punktacji). Jest to najprostsza gra, którą uwielbiają zarówno początkujący, jak również zaawansowani gracze. Gracz rozpoczyna rozgrywkę z ilością 501 punktów i celem jest „zejście” do wyniku  0 kończąc podwójnym wyjściem. Istnieją również inne wariacje tej gry – 301, 401, a nawet 1001, lub double in połączone z double out.

Jak zostać mistrzem w 501 d.o.? Oczywiście kończąc grę w 9 rzutach! Jednakże taka gra wymaga perfekcji i nawet zawodowym graczom nie zawsze się to udaje.

Oto najlepsza kombinacja pozwalające na skończenie gry już w 3 kolejce:  

  1. 3 rzuty T20
  2. 3 rzuty T20
  3. 1 rzut T20 + T19 + D12

Czym rzucać?

Kiedy już wiemy skąd się wziął dart, jak zawiesić tarczę, gdzie stanąć i jak wygląda punktacja, warto jednak zastanowić się, czym będziemy rzucać. Obecnie dostępne jest wiele rodzajów lotek, jednakże wszystkie zbudowane są według tego samego schematu.

TIP – czyli nic innego jak grot. Mimo, że jest to niewielka część, jest ona niezwykle ważna, ponieważ to właśnie tip wbija się w tarczę wskazując liczbę punktów, którą zdobyłeś. W zależności od tego na jakiej tarczy grasz, można wybrać jeden z dwóch rodzajów grotów.

Groty stalowe używane są do gry na tarczach sizalowych i nie radzimy używać ich, jeżeli gracie na elektronicznej tarczy.

Groty plastikowe są dostosowane do tarczy elektronicznej i będą bezużyteczne przy tarczy sizalowej.

BARREL – najważniejsza część lotki, potocznie nazywana beczką. Ich różnorodność może być zaskakująca dla początkujących, a nawet może spowodować zdezorientowanie. Beczki wykonywane są z różnych materiałów (miedź, nikiel, wolfram lub inne), mają różną wagę, gramaturę i kształt. Jak się nie w tym nie zgubić? Trenując grę z czasem dostosujesz idealną beczkę, gdyż jej zadaniem jest zapewnienie stabilności chwytu.

SHAFT – niezwykle ważny, gdyż nie tylko łączy barrel z piórkiem, lecz również pełni rolę dociążającą. Dodatkowo też poprawia stabilność lotu rzutki.

PIÓRKO – bez niego poprawny rzut jest niemożliwy. Piórka mają bardzo różne kształty i wielkości. Poza zadaniem stabilizacji lotu pełnią również funkcję estetyczną – bo miło jest mieć swoje własne rzutki z ulubioną grafiką na piórku, prawda?

Pamiętaj, że chcąc rozpocząć przygodę z dartem nie musisz szukać specjalistycznego sprzętu, którego cena może Cię zszokować, a nawet zniechęcić. Najlepszym wyborem do gry dla rozrywki, jak również w przypadku początkowych treningów, jest podstawowy zestaw lotek, który bez problemu można dostać w każdym sklepie sportowym. Ceny lotek dla początkujących nie są wysokie – wystarczy, że zainwestujesz 30 zł i możesz cieszyć się grą! Z czasem, gdy będziesz chciał grać coraz więcej oraz bardziej profesjonalnie, warto będzie zainwestować i poeksperymentować z wielkością beczki lub kształtem piórek, by znaleźć idealnie dopasowane lotki.

Stań i rzuć!

Kiedy już zainteresowała nas gra w darta, zawiesiliśmy tarczę, określiliśmy odległości, znamy podstawowe zasady gry i mamy lotki, nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie zabawy! I chociaż początkujący gracze nie zawsze pamiętają lub nie znają właściwej postawy do rzutu, to warto o tym wspomnieć, ponieważ jest to ważny czynnik wpływający na celność.

Postawa

Najczęstszą oraz najbardziej naturalną pozycją jest oparcie ciężaru ciała na prawej nodze w przypadku osób praworęcznych lub na lewej nodze u osób leworęcznych. Drugą nogą panujemy wówczas nad zachowaniem równowagi, gdyż by wykonać poprawny rzut niezbędne jest delikatne wychylenie się w stronę tarczy. Oczywiście, mocne wychylenie się sprawi, że będziesz bliżej tarczy, lecz spowoduje również większe trudności w  utrzymaniu równowagi, co najczęściej będzie skutkować niecelnym rzutem. Bardzo ważne jest też zachowanie bezruchu jednocześnie będąc rozluźnionym. Niemożliwe? Możliwe, wystarczy, że potrenujesz!

Ciekawostka – mimo zaleceń i prób określenia idealnej postawy, warto spojrzeć na osoby grające w darta zawodowo. Jaki jest wniosek? Każdy musi, metodą prób i błędów, dotrzeć do idealnej dla siebie postawy.

Uchwyt

Lotkę podczas rzutu do tarczy trzymamy za beczkę. Podstawowy uchwyt opiera się na wyczuciu środka ciężkości lotki i podparcie go kciukiem, by z drugiej strony ustabilizować lotkę przynajmniej dwoma palcami. Wówczas przyjmujesz pozycję celującą i rzucasz by cieszyć się zdobytymi punktami.

Znani gracze wypracowali różne warianty uchwytu – Phil Taylor trzyma lotkę „na ołówek”, Rod Harrington trzyma beczkę trzema palcami, a mały palec zostaje odsunięty od lotki, natomiast Dennis Priestley preferuje uchwyt szeroko otwartą dłonią, gdzie stabilność zapewnia tylko kciuk.

Najważniejszą zasadą jest pamiętanie o pewności i stabilności uchwytu i własnej wygodzie. Jeżeli czujesz, że to, jak trzymasz lotkę zapewnia Ci najlepsze rzuty, to nie musisz koniecznie stosować się do jakiegokolwiek podręcznika.

Pamiętaj tylko o jednej, ważnej rzeczy! Szpic grotu powinien zawsze być skierowany ku górze, by lot odbywał się po paraboli, co pozwoli Ci na uzyskanie celniejszych rzutów.

Dart jest wspaniałą grą – nie potrzebujesz drogiego sprzętu, możesz trenować sam, dodatkowo, możesz grać kiedy chcesz i jak długo chcesz. To nie wszystko! Kontuzja w darcie? Poza możliwym, niewielkim bólem ręki przy częstych i intensywnych, początkowych treningach, z całą pewnością nic Ci się nie stanie. Dart to świetna rozrywka, bez względu na to czy jesteś zawodowcem, czy pierwszy raz stanąłeś przed tarczą z lotką w dłoni. Jest to sport dla każdego. Przedział wiekowy osób, które rozpoczęły swoją przygodę z dartem to 15 – 60 lat, dlatego też warto spróbować i nie zrażać się stwierdzeniami „jesteś za młody” lub „to już nie dla Ciebie”. Pamiętaj, że bez względu na to, czy grasz z młodym amatorem tego sportu, czy stanąłeś do rozgrywki z doświadczonym graczem, przyjemność z zdobywanych punktów jest ogromna, a dodatkowo, podczas każdej gry trenujesz i zdobywasz doświadczenie. Przekonaj się i spróbuj! Gwarantujemy, że szybko wrócicie na kolejną rozgrywkę i po kilku tygodniach trafienie 180 punktów w jednej kolejce będzie łatwością!

­